Jak często zmieniać biustonosz? Codziennie, czy co parę dni?
Stanik nosimy codziennie, ale nie zawsze ten sam. Jednego dnia, pod jasne bluzki zakładamy białe lub beżowe biustonosze, pod ciemne ubrania czarne, a w innych przypadkach kolorowe. O ile jesteśmy przyzwyczajone do regularnej zmiany i prania majtek i skarpetek, o tyle zasady dla górnej części bielizny rządzą się swoimi prawami.
Jak często zmieniać biustonosz?
Tak naprawdę to kwestia indywidualna i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniać go w zależności od stylizacji, nawet kilka razy dziennie. Kiedy po przyjściu z pracy mamy ochotę wskoczyć w wygodne ubranie, możemy też śmiało zmienić stanik na inny. Staje się tak najczęściej, gdy nosimy w ciągu dnia biustonosze push-up, a w domu wolimy bawełniane i nieusztywniane. Oczywiście dobrze jest mieć w zapasie kilka modeli górnej bielizny, aby móc mieć dowolność wyboru.
Jak często prać stanik?
Zmiana stanika i jego pranie zależą od tego, jak często go nosimy oraz w jakich warunkach. To, czy należy odświeżać stanik po każdym użyciu, zależy od mnóstwa czynników. Szczególnie latem lub po intensywnym wysiłku warto od razu uprać bieliznę. Są także takie miejsca w staniku, jak okolice pach, czy ramiączka, gdzie najwięcej widać zabrudzenia — szczególnie w jasnych biustonoszach. Warto zwrócić też uwagę na to, że, na przykład, biustonosze push-up przez dodatek gąbki są nieco grubsze niż koronkowe staniki bez fiszbin i w czasie upałów trzeba prać je częściej. Zatem każdy stanik pierzemy, kiedy i jak często chcemy i gdy czujemy, że jest nieświeży i nie zapewnia odpowiedniego komfortu noszenia. Nie warto jednak przesadzać z częstością prania i robić tego na zapas — szczególnie jeśli chodzi o delikatne modele i biustonosze push-up, bo można je uszkodzić lub zniszczyć.
Jak prać biustonosze?
Jeśli mamy taką możliwość, czas i ochotę, lepiej prać staniki ręcznie. To wymagane, jeśli chodzi o biustonosze push-up, w których wyjątkowo trzeba dbać o prawidłowy kształt miseczek. Warto poświęcić kilka minut, dzięki którym ulubiona bielizna na długo pozostanie w idealnym stanie. Do prania ręcznego będziemy potrzebować letniej wody, delikatnego detergentu i miski. Jeśli jej brak, po prostu trzeba napuścić trochę wody do umywalki, albo prać pod strumieniem bieżącej wody. Naciskamy delikatnie na miseczki po ich wewnętrznej i zewnętrznej stronie, a następnie równie delikatnie pocieramy. Zwracamy uwagę na regulatory do ramiączek, ponieważ tam lubi się zbierać brud. Szczególnie uporczywe zabrudzenia najbardziej widać na jasnych kolorach. Możemy użyć mydełka odplamiającego lub namoczyć stanik na jakiś czas, a nawet użyć domowych, sprawdzonych sposobów, które wybielają, na przykład, białą bieliznę. Na pranie w pralce zdecydujmy się w ostateczności. Używamy delikatnego programu, który nie przekracza 40 stopni i równie delikatnego płynu. Pamiętamy, żeby nie wirować, ani nie suszyć staników w suszarce. Zarówno po praniu ręcznym, jak i w pralce, należy delikatnie odcisnąć miseczki. Nie wolno ich wykręcać. Zwracamy szczególną uwagę na biustonosze push-up, aby nie zagnieść i nie zdeformować ich kształtów. Nie suszymy bielizny wieszając za ramiączka, ponieważ je rozciągniemy. Najlepiej suszyć biustonosze rozłożone na ręczniku w pozycji leżącej. W ten sposób na pewno ich nie zniszczymy.
Akcesoria do prania bielizny
Staniki zawsze należy prać oddzielnie, ewentualnie z inną bielizną w tym samym kolorze. Nie napełniamy bębna ubraniami, bo będą zgniatały delikatne staniki. Aby zminimalizować ryzyko zagnieceń i skręcania się ramiączek, warto włożyć staniki do specjalnych woreczków do prania bielizny. W czasie prania zapięcia nie będą się o siebie zaczepiały, co mogłoby powodować uszkodzenia. Pomocne są też kule do prania biustonoszy, które jeszcze bardziej chronią kształt miseczek, zapobiegają wypadnięciu fiszbin i uszkodzeniom ramiączek.
Higiena biustonoszy sportowych
Stanik sportowy należy prać zawsze po skończonych ćwiczeniach, szczególnie takich, które są intensywne i wymagające. Staniki sportowe, w przeciwieństwie do biustonoszy push-up, mogą być prane w pralce. Są elastyczne, a pralka lepiej poradzi sobie z bakteriami. Po wysiłku fizycznym zbiera się ich spora ilość. Wychodząc z siłowni i kończąc trening lub zaraz po bieganiu, pamiętamy o zmianie bielizny. Spocony stanik należy uprać najszybciej, jak to tylko możliwe. Nie przechowujemy go zbyt długo w torbie. W czasie prania stosuje się do tych samych wskazówek, co w przypadku prania pozostałej bielizny. I podobnie jak w „normalnych” stanikach — warto mieć kilka modeli sportowych, aby nic nie ograniczało w ponownym pójściu na trening.