Jak dbać o strój kąpielowy, aby służył jak najdłużej
Zadbaj o swój strój kąpielowy
W naszym sklepie internetowym oferujemy starannie wybrane stroje kąpielowe damskie od wiodących polskich producentów. Są one wykonane z najlepszych włoskich materiałów odpornych na działanie aktywnego chloru i gwarantujących ochronę przed promieniami UV. Nowoczesne materiały to również ochrona przed ścieraniem materiału, utratą kształtu, niezwykła elastyczność, przepuszczalność powietrza przy całkowitym kryciu i szybkim schnięciu. Aby w pełni i jak najdłużej korzystać ze wszystkich zalet naszego stroju kąpielowego musimy przestrzegać kilku reguł jego użytkowania.
Jak prać strój kąpielowy?
Najważniejsze jest oczywiście stosowanie się do zaleceń producenta widocznych na metce. Najczęściej zalecane jest pranie ręczne w delikatnym detergencie. Dotyczy to przede wszystkim dwuczęściowych kostiumów kąpielowych z usztywnianymi miseczkami, miseczkami piankowymi i miseczkami profilowanymi. Prania w pralce automatycznej może spowodować zniekształcenia oraz zagięcia na miseczkach.
Pamiętaj aby płukać strój kąpielowy
Pamiętajmy również, aby wypłukać kostium kąpielowy po każdorazowym użyciu w basenie (woda mocno chlorowana) oraz w morzu (woda słona). Pozostawienie na dłuższy czas niewypłukanego kostiumu może być przyczyną deformacji elastycznych elementów (w szczególności gumek).
Równie istotny jest sposób suszenia kostiumów kąpielowych. Należy bardzo delikatnie odcisnąć wodę (nie zgniatając usztywnianych miseczek) oraz jeżeli to tylko możliwe suszyć kostium na płasko i unikać długiego pozostawiania go na słońcu, gdyż kolory mogą stracić swoją intensywność).
Kostium kąpielowy jest intensywnie użytkowany w porze letniej. Chłodną część roku spędza w szafie czy szufladzie, często przygnieciony innymi częściami bielizny i zapomniany. Pamiętajmy, aby podczas długiego nieużywania przechowywać kostium kąpielowy, o ile to tylko możliwe na wieszakach, pod folią. Będziemy mieli wtedy pewność, że zachowa swój kształt i kolor na przyszły sezon.
Z jakiego materiału jest strój kąpielowy?
Wybierając kostium kąpielowy, najczęściej najpierw zwracamy uwagę na krój i kolor, a dopiero później zastanawiamy się, z jakiego materiału jest wykonany. Często o jego rodzaju, jakości i stopniu komfortu, dowiadujemy się dopiero podczas kąpieli słonecznych. Tkanina na kostium powinna być przede wszystkim trwała, odporna na przetarcia i rozerwania, elastyczna i nieprześwitująca. Kostium kąpielowy, jak żadna inna część garderoby, narażona jest na nagłe zmiany temperatury i ciągłe moczenie na basenie lub w morzu. Strój powinien być zatem uszyty z chloroodpornego materiału, który nie blaknie i nie mechaci się od słońca oraz nie niszczy od chlorowanej wody. Lekki, poliestrowy materiał sprawi natomiast, że zarówno góra, jak i dół, będą szybko suche. Sprawdzona mieszanka to około 80% nylonu i 20% materiału elastycznego, jak lycra lub elastan.
Kostium kąpielowy po wizycie na basenie czy na plaży
Podobnie jak spłukujemy ciało po wyjściu z morza czy z basenu, powinniśmy od razu zrobić to samo z kostiumem. Niedopuszczalne jest trzymanie go przez długi czas w woreczku. Najszybciej jak to możliwe, trzeba starannie wypłukać bikini pod bieżącą, chłodną wodą. Nie wykręcać, a tylko lekko odciskać wodę. Kawałki piasku, szczególnie na jasnych tkaninach, mogą powodować przebarwienia, a nawet trwałe plamy. Jeśli już do takich dojdzie, koniecznie trzeba użyć delikatnego detergentu lub mydła. Czas liczy się też w przypadku kostiumów z cekinami i innymi błyszczącymi dodatkami, które mogą zmatowieć od słonej wody. Jeśli zaniedbamy pranie, efekt nie będzie już ten sam.
Czy strój kąpielowy można prać w pralce?
Jeśli koniecznie chcemy prać strój kąpielowy w pralce, należy go odpowiednio do tego przygotować — usunąć wszystkie ozdobne elementy, zabezpieczyć paseczki służące do zawiązywania stanika lub majtek oraz wyjąć poduszeczki. Następnie kostium trzeba włożyć do woreczka służącego do prania bielizny. Starajmy się, aby w bębnie nie znajdowało się za dużo innych rzeczy, tak, aby kostium nie ulegał zgniataniu i co najważniejsze, nie zaplątał się w, na przykład, zapięcia od stanika, suwaka spodenek, czy innych części garderoby. Jasnych tkanin nie łączymy z innymi kolorami, aby zapobiec zafarbowaniu. Używamy delikatnego programu i niskiej temperatury — maksymalnie 30 stopni. Nie wirujemy, ani nie suszymy kostiumu w suszarce bębnowej. Rozwieszamy strój lub pozostawiamy go w pozycji leżącej na suszarce i w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.
Jak prać kostiumy kąpielowe ręcznie?
Pranie ręczne do najbezpieczniejsza forma dbania o kostium. Zaraz po starannym wypłukaniu kostiumu, należy zanurzyć go w misce z letnią wodą, do której można dodać delikatny detergent, albo żel pod prysznic lub odrobinę mydła w płynie. Wcześniej rozwiązujemy paski, odpinamy elementy dekoracyjne i wyjmujemy poduszeczki. Wszystko pierzemy osobno. Dzięki temu unikamy zagnieceń i ewentualnych zahaczeń. Po takiej kąpieli wylewamy wodę i raz jeszcze płuczemy górę i dół.
Jak przechowywać stroje kąpielowe?
Stroje kąpielowe w sezonie zimowym lądują najczęściej na dnie szafy. Powinny mieć jednak znacznie wygodniejsze i przestronniejsze miejsce — szczególnie w przypadku, gdy miseczki są usztywniane. Świeży, czyli wyprany i wyschnięty kostium, najlepiej przechowywać w kartoniku, papierowej torbie lub w pudełku. Tym sposobem nie będzie zgniatany przez ciężar innych rzeczy. Można go także powiesić na wieszaku w torbie foliowej i umieścić w szafie. Będzie bezpieczny i ciągle widoczny, a dodatkowo będzie przypominał wakacyjne chwile.